Uusi sopimus Michelinin kanssa – mukana nyt myös renkaiden automaattiskannaus

Ajankohtaista

Uusi sopimus Michelinin kanssa – mukana nyt myös renkaiden automaattiskannaus


Powder-Trans on tehnyt rengasvalmistaja Michelinin kanssa uuden monivuotisen sopimuksen ajoneuvojen ympäristöoptimoiduista renkaista. Aiemman sopimuksen mukaiseen kattavaan seurantaan ja huoltoon sisältyy nyt myös Michelinin täysin automaattinen raskaiden ajoneuvojen renkaiden skannausjärjestelmä, jossa hyödynnetään maahan upotettuja sensoreita. Powder-Transin Liedon terminaaliin asennettu laitteisto on ensimmäinen laatuaan Pohjoismaissa.

Fredrik Blomqvist Powder-Transilta, Joni Isorinne Micheliniltä, Juha-Pekka Palin Micheliniltä ja Tero Viitanen Powder-Transilta ovat saaneet maaliin sopimuksen, joka tekee kuljetuksista turvallisempia ja samalla vähentää ympäristövaikutuksia.

Powder-Transilla on jo kahdeksan vuoden kokemus Michelinin palveluista, jotka tarjoavat asiakkaalle tehokkaan ja vaivattoman kokonaispaketin ja vähentävät samalla renkaiden kulumista ja ympäristövaikutuksia. 

Uusi sopimus kattaa edellisten tavoin kaikki tarvittavat renkaiden vaihdot, seurannan, raportoinnin ja ennen kaikkea käytön ja kulutuksen optimoinnin. Yhteistyöhön kuuluu myös jatkuva seuranta koskien oikeiden raaka-aineiden valintaa ja mahdollisuus renkaiden käyttöiän tarkempaan optimointiin. Powder-Trans ja Michelin arvioivat yhdessä erilaisia ratkaisuja, joilla voidaan kehittää esimerkiksi polttoainetaloutta, kuljetuskapasiteettia ja renkaiden kestävyyttä. Lisäksi yhteistyö tarjoaa Michelinille pohjoismaisista maanteistä ja sääolosuhteista tärkeää tietoa, jota se hyödyntää tulevaisuuden vihreiden liikkumistapojen tutkimuksessa ja tuotekehityksessä. Yhteistyö on tärkeää myös Powder-Transille, koska toiminnassa huomioitavia ympäristö- ja liikenneturvallisuusnäkökohtia on runsaasti aina raaka-aineista ja valmistuksesta renkaiden kierrätykseen.

Uuden sopimuksen merkittävin uutuus on Michelinin raskaille ajoneuvoille tarkoitettu täysin automaattinen renkaiden skannausjärjestelmä, joka hyödyntää maahan upotettuja sensoreita. Powder-Transin Liedon terminaaliin asennettu laitteisto on ensimmäinen laatuaan Pohjoismaissa. Terminaalissa vierailevat ajoneuvot saavat nyt tarkat tiedot kaikkien renkaiden kulumisesta yksinkertaisesti ajamalla laitteiston sensorien yli. Tiedot siirtyvät automaattisesti tietokantoihin ja järjestelmiin, jotka antavat välittömästi tiedon tarvittavista huoltotoimenpiteistä. Järjestelmää täydentää manuaalisia mittauksia, joita jatketaan myös uuden sopimuksen puitteissa. Lisäksi Powder-Trans saa käyttöönsä vastaavat mittausmahdollisuudet Ruotsissa, kun uusi laite asennetaan Helsingborgiin.

Käytännössä uusi laitteisto mahdollistaa renkaiden käytön optimoinnin niin, että Powder-Transin vuotuiset rengasrikot vähenevät 65 prosenttia. Kun jokaista rengasta voidaan tarkan seurannan ansiosta käyttää turvallisesti aiempaa pidempään – käytännössä 1,5 mm syvemmälle kulutuspintaan – saavutetaan lisäksi 106 tonnin hiilidioksidipäästöjen vähenemä vuodessa. Automaattisen rengaspaineen seurannan ansiosta hiilidioksidipäästöjä voidaan vuodessa välttää 111 tonnia lisää. Polttoainesäästöjen on arvioitu olevan noin 1 prosenttia

”Uusi sopimus lisää tuottavuutta, tuo taloudellisia säästöjä ja ympäristöhyötyjä sekä parantaa liikenneturvallisuutta”, tiivistää Powder-Transin toimitusjohtaja Fredrik Blomqvist sopimuksen edut.


Quick Scan antaa ajankohtaista tietoa kuljetusyksikköjen kaikista renkaista.